Školní družina

Adventní kalendář od dětí pro děti

Adventní kalendář od dětí pro děti je název našeho celorepublikového projektu, do kterého se letos zapojilo celkem 27 školních družin z celé České republiky. I v tomto čtvrtém ročníku měly děti společně s paní vychovatelkami vymyslet vánoční příběh, který pak odeslaly do naší školy. Z těchto pohádek pak vznikl adventní kalendář. Čtením jednotlivých příběhů si budeme krátit čas čekání na Vánoce. Odkaz na celý kalendář najdete níže.

Jak vypadá Ježíšek

Jak vypadá Ježíšek je název výstavy, kterou pořádá Základní škola Floriána Bayera ve spolupráci s městem Kopřivnice. Od 4. 12. do 6.1. můžete ve vestibulu městského úřadu shlédnout výtvarná dílka z různých základních, mateřských škol a školních družin. Všichni zúčastnění se snažili zachytit tuto nadpozemskou bytost. Najdete zde i obrázky našich dětí z Palety a napříč jednotlivými třídami. Pokud budete mít během vánočních prázdnin cestu do Kopřivnice, nezapomeňte se na výstavě zastavit, určitě to bude stát za to.

Workshop z galerie Plato

Poslední listopadovou Paletu nás čekal workshop, který pro nás připravila paní výtvarnice z městské galerie PLATO v Ostravě. Děti se během dvou hodin seznámily s pojmy jako je galerie, abstrakce, konkrétnost či plocha. Shlédly fotografie moderních uměleckých děl, měly za úkol říci, co jim jednotlivé obrazy připomínají. V další fázi pracovaly s plochou, vytvářely společný obraz, a nakonec vyráběly plastiku domu z různého materiálu. Paní Sikulové velice děkujeme za přínosný workshop a věříme, že nebyl poslední.

Šarpej v nouzi

Začátkem září mě oslovila kamarádka, která již několik let vytváří a fotí kalendář pro Šarpej v nouzi. Tato nezisková organizace se snaží pomáhat opuštěným, týraným a nechtěným šarpejům,  kteří se ocitli v nouzi. Nacházejí se v útulcích, na ulici nebo je původní majitelé darují. Takové pejsky umisťují u dobrovolníků v dočasných péčích. Poskytnou jim veterinární péči, připraví je na nový domov. Proto mě její nápad a spolupráce s naší školou potěšila. Spojením dětských obrázků a profesionálních fotek vzniklo opravdu autentické a krásné dílo. Momentálně je kalendář připravený k tisku. A moc se těšíme, až uvidíme výsledek.

Záložky do knihy spojují školy

V tomto školním roce jsme se opět zapojili do česko-slovenského projektu „ Záložky do knihy spojují školy“, který i v tomto školním roce pořádá Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Jde o 15. ročník tohoto projektu a tématem je Od mravence po velrybu- inspirující svět zvířat. Děti vyráběly záložky pro slovenskou malotřídní základní školu ZŠ Šiba, která se nachází na východním Slovensku. Jejich záložky i milé dárky se nám moc líbily a doufáme, že tím naše spolupráce nekončí.

Kroužky školní družiny

V měsíci říjnu se ve školní družině rozjely kroužky. Děti z Palety vyrobily mýdla pro seniory z Trnávky, postaraly se o krásnou podzimní výzdobu, momentálně začínají tvořit výrobky na vánoční jarmarky, které se pomalu ale jistě blíží. V listopadu je čeká první workshop z Galerie Dukla. Naši házenkáři se připravují na novou sezónu školské ligy, první turnaj je čeká 5.11. v ZŠ E. Zátopka Kopřivnice. Tak jim držme palce. Vědátoři z Veselé vědy se seznámili s pomůckami, které budou při svých pokusech používat a vytvořili si žvýkačkový sliz, zážitek to byl jistě velký nejen pro ně, ale i pro paní školnici při úklidu. Děti z Lesohrátek poznávaly stromy, zkoušely si na ně zahrát, vytvářely pexeso z listí nebo zjišťovaly kolik barviva v sobě listy mají. V kroužku Hobby Horsing se seznámili s Verčou, ukázali si, co je cval, klus nebo si vyzkoušeli skoky přes překážky.

Máme rádi zvířata aneb září a říjen ve školní družině

Máme rádi zvířata je název naší celodružinové hry. V tomto školním roce budeme poznávat, pozorovat a zkoumat živočichy od hmyzu přes obojživelníky, ryby, ptáky až po savce. Během měsíce září a října jsme s dětmi zjišťovali spoustu informací ze života drobné havěti. Děti si vyzkoušely, co obnáší práce entomologa, pracovaly s lupou. V dalších týdnech se vrhly na prozkoumávání jednotlivých druhů hmyzu. Malovali jsme motýlí křídla, hráli na schovávanou s nočními motýly, skákali do výšky jako pěnodějky, nasbírali jsme duběnky. Děti vytvářely mraveniště, seznámily se s Ferdou Mravencem, hledaly jsme vážky při procházce kolem rybníku. V našem medovém království nás navštívil pan včelař – Petr Londin, od kterého jsme se dozvěděli spoustu užitečných rad a informací ze života včel. Tímto mu děkujeme. Světlušky nás provázely posledním týdnem, hráli jsme na navigátory. Loučení s drobnou havětí proběhlo za asistence Evičky, které děkujeme za krásnou ukázku jejich strašilek.

 

Kroužky ve ŠD 2024/2025

Paleta (pondělí 14-15 hod.)                                       Lesohrátky (pondělí 12-12:30 hod., jen 14. třída)

Miniházená (středa 13-15 hod.)                                 Hobby horsing (čtvrtek 14-15 hod.)

Veselá věda (úterý co 14 dní, 14-15 hod.)

 

Čarodějnická výstava

V kroužku Paleta jsme se celý duben připravovali na čarodějnickou výstavu. Děti tvořily čarodějnice, kouzelné lektvary, šily čarodějnické kočky a vytvářely domečky na kuří nožce. Všechny jejich výtvory jste mohli spatřit v altánu na naší školní zahradě. Všem dětem děkuji za jejich krásné výrobky.

Časostrojem tam a zpět- Středověk

V březnu a dubnu jsme s naším časostrojem procestovali středověk. Stavěli jsme středověké vesnice a hrady, cvrnkali kuličky. Děti se potkaly s Cyrilem a Metodějem, dozvěděly se, co je to hlaholice, vytvořily stolní hru o jejich putování. Vystoupali jsme na nejvyšší kopec Trnávky a pozorovali krajinu, stejně jako Praotec Čech. Děti vyráběly první peněženky, poznávaly, jak se žilo na hradě, jak vypadala středověká móda a také jezdily na koních, vyráběly meče a malovaly erby jako opravdoví středověcí rytíři. V posledních týdnech se seznámily s králem Karlem IV. a vydaly se do boje jako husité. Střípky z našeho putování najdete ve fotogalerii.

Zero Waste Betlémy

V listopadu uspořádalo ekologické centrum Hubert výtvarnou soutěž – Zero Waste Betlémy, do které jsme se s dětmi z Palety také zapojili. Vyráběli jsme betlémy z přírodnin nebo materiálů, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Pokud budete mít cestu, můžete si jít  všech 82 betlémů z celkem 30 škol MS kraje prohlédnout do vestibulu budovy biskupství Ostravsko- Opavského v Ostravě ( Kostelní náměstí 3172/1). Naše betlémy můžete vidět nejen tam, ale také ve fotogalerii.

Kristýna Šindlová

Časostrojem tam a zpět- Pravěk

Dalším obdobím, které jsme s dětmi během našeho putování navštívili, byl pravěk. Děti se seznámily s životem v tlupě- stavěly přístřešky, vyráběly pračlověka. Poznávaly pravěké nástroje, které si samy vyráběly, ať už pěstní klín nebo pravěké oštěpy. Přišly na to, jak se rozdělává oheň bez pomocí zápalek, a zahrály si, jak to u ohniště vypadalo. Během týdne s pravěkým uměním malovaly jeskynní malby, vytvářely náhrdelníky a sochy ze sněhu. Dále jsme se vydali na lov mamuta- zkoumali a vytvářeli jsme jeho podobiznu, házeli jsme na cíl nebo namalovali lov na velký formát. V posledních dvou týdnech poznávali život velkorodin a Keltů- stavěli jsme hradiště, vyráběli z vlny nebo hráli první stolní hru – kostky.

Kristýna Šindlová

Putování časostrojem ve školní družině

Časostrojem tam a zpět je název naší celoroční družinové hry. Postupně budeme poznávat minulost, současnost, možná se vypravíme i do budoucnosti. Během září a října jsme se dozvěděli spoustu informací o nejstarším geologickém období. Prahory děti uchvátily sopkami a kameny, soutěžili jsme o nejkrásnější kámen a nesmím zapomenout na trilobity, které si děti zkoušely odlévat ze sádry. V prvohorách poznávaly prvohorní rostliny, meganeury a samozřejmě dinosaury, pro které jsme stavěli jurský park nebo připravovali hostinu. Vydali jsme se po stopách T- Rexe nebo prvních savců, třeba jsme zjistili, jak měl šavlozubý tygr silné zuby. Další naší zastávkou bude pravěk… (postupně doplníme fotky do galerie Družiny)

 

Kristýna Šindlová

Projekty – Záložky do knihy spojují školy a Domestos pro školy

Během září a října jsme se s dětmi zapojili do dvou celorepublikových projektů, prvním z nich je „Domestos pro školy“. S  dětmi plníme jednoduché úkoly týkající se čistoty rukou a prostředí. Pokud se nám zadaří a budeme vylosováni, můžeme vyhrát čisticí prostředky pro naši školu zdarma. Tak nám držte palce. J Druhý projekt- „Záložky do knihy spojují školy“, pořádá Národní institut vzdělávání mládeže Slovensko. Cílem projektu bylo vytvořit záložky do knihy, a ty si následně vyměnit s přidělenou slovenskou školou – Církevná ZŠ sv. Gorazda v Košicích. Nejen naše vyrobené záložky najdete ve fotogalerii.

Kristýna Šindlová

Kroužky školní družiny

Od října se v naší školní družině rozběhly kroužky. Děti tvoří v Paletě, jezdí na „koních“ v Hobby Horsingu, poznávají nové deskové hry v Deskovkách nebo trénují v Miniházené. A právě děti v Paletě vůbec nezahálejí, a už v říjnu jsme se přihlásili do první výtvarné soutěže- Barevný podzim 2023, který pořádá DDM Ostrava Poruba. Do soutěže jsem vybrala pět výtvarných dílek od Karolínky, Jasmínky, Zuzanky, Johanky, Karolínky. Tak uvidíme, jak holky uspějí. Miniházenkáři mají za sebou první turnaj v Kopřivnici, kterého se zúčastnilo 5 družstev z okolních škol (Mořkov, Kozlovice, Příbor, Libhošť, Trnávka).  A vůbec si nevedli špatně. Ze čtyř zápasů dva vyhráli, jeden prohráli o dva góly a s družstvem z Libhoště remizovali.

Kristýna Šindlová

Činnosti ve školní družině probíhají od 12.00 do 16.00 hodin. Kapacita školní družiny je 30 žáků.

SMĚRNICE K PŘIJETÍ ŽÁKŮ DO ŠKOLNÍ DRUŽINY

Poplatky v družině: 120 Kč/ měsíc, platba září – prosinec 480.- Kč, platba leden – červen 720.- Kč

 

Vyhledávání

Odkazy